Tınaztepe Onkoloji Tarama Tanı ve Tedavi Merkezi - Baş ve Boyun Kanseri Taraması

Baş ve Boyun Kanseri Taraması

Baş ve Boyun Kanseri Taraması

Şu anda, baş ve boyun kanserinde taramanın hayat kurtardığını gösteren hiçbir çalışma yoktur, ancak  baş ve boyun taramasındaki kendi deneyimimiz, taramanın hastalarda tedaviye yol açan kanserleri tanımlayabileceğini göstermiştir. Ek olarak, bir topluluk diş hekimi veya ağız cerrahı şüpheli bir lezyon belirledikten sonra hastalar sıklıkla Tinaztepenin Baş ve Boyun Kanseri Ekibine yönlendirilir.

Tınaztepe doktorları, tüm hastaların rutin diş hekimi ziyaretleri sırasında diş hekimleri ile yıllık ağız ve orofarenks kanseri taraması yaptırmalarını tavsiye etmektedir. Ayrıca tüm rutin fizik muayenelerde birinci basamak hekimleri tarafından boyun, ağız ve orofarenks muayenesi yapılmalıdır.

Kimler taranmalıdır?

Detaylı bilgi ve randuvu almak için tıklayınız.

Tüm yetişkinler

Skuamöz hücreli kanser için yüksek riskli hastalar, tütün, ağır alkol, tembul fındık ve birden fazla cinsel partner kullanma öyküsü olan hastaları içerir.

Galen Onkoloji Tarama, Tanı ve Tedavi Merkezi Programı aracılığıyla hangi testler yapılabilir?

Kapsamlı oral ve baş ve boyun fizik muayenesi

Risk değerlendirmesi

Eğitim

Yıl boyunca çeşitli merkezlerde baş boyun kanseri uzmanları tarafından hastalara kapsamlı bir fizik muayene ile tam ağız ve baş boyun kanseri taraması yapılmaktadır. 

Baş Boyun Kanseri öyküsü olan hastalar için aşağıdaki programa göre fizik muayeneyi takip etmenizi öneririz:

Yıl 1: 1 ila 3 ayda bir

Yıl 2: her 2 ila 4 ayda bir

3 ila 5 yaş: her 4 ila 6 ayda bir

Yıl ve Sonrası: her 6 ila 12 ayda bir