Cilt Kanseri Taraması

Cilt Kanseri Taraması

Amerikan Kanser Derneği'ne göre çoğu cilt kanseri, ultraviyole (UV) ışınlarına çok fazla maruz kalmaktan kaynaklanır. Bu maruziyetin bir kısmı, kapalı bronzlaşma yatakları ve güneş lambaları gibi insan yapımı kaynaklardan gelebilir, ancak bu maruziyetin çoğu güneşten gelir. Cilt kanserleri erken yakalandığında, genellikle sağlığınız için büyük bir sorun oluşturmazlar. Ancak cilt kanserleri daha sonraki aşamalarda yakalandıklarında, bunlarla ilişkili riskleri daha yüksektir.

Bazı insanlar sadece bir günlerini gölde, kumsalda veya havuzda geçirdiklerinde güneşten korunmayı düşünürler. Ancak güneşe maruz kalma günden güne artar ve her güneşte olduğunuzda olur.

Kimler Cilt Kanseri için taranmalıdır?

Detaylı bilgi ve randuvu almak için tıklayınız.

Herkes ayda bir baştan ayağa kendi cilt muayenesini yapmalıdır. Cilt kanseri öyküsü ne olursa olsun herkes kendini yıl boyunca korumalıdır.

UV ışınlarından kendimi nasıl korurum?

Sadece gölgede kalmak, UV maruziyetinizi sınırlamanın en iyi yollarından biridir.

USPSTF şunları önerir:

Cilt kanseri riskini azaltmak için 6 ay ila 24 yaş arası açık cilt tiplerine sahip kişiler için ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalmayı en aza indirme konusunda genç yetişkinlere, ergenlere, çocuklara ve küçük çocukların ebeveynlerine danışmanlık yapmak.

Klinisyenler, cilt kanseri riskini azaltmak için UV radyasyonuna maruz kalmalarını en aza indirme konusunda açık cilt tiplerine sahip 24 yaşından büyük yetişkinlere seçici olarak danışmanlık sunar. Mevcut kanıtlar, 24 yaşından büyük tüm yetişkinlere danışmanın net faydasının küçük olduğunu göstermektedir. Bireysel vakalarda danışmanlığın uygun olup olmadığını belirlerken, hastalar ve klinisyenler cilt kanseri için risk faktörlerinin varlığını dikkate almalıdır.

Mevcut kanıtlar, cilt kanserini önlemek için yetişkinlere kendi kendine cilt muayenesi konusunda danışmanlık yapmanın yararları ve zararları arasındaki dengeyi değerlendirmek için yetersizdir.